Praktické rady pro Vás

Membránová tlaková nádoba pro vodárny s vakem pro pitnou vodu

Konstrukce nádoby:

Voda se nachází v gumovém vaku z potravinářské pryže. Vak odděluje vodu od prostoru se vzduchem. V prostoru mezi vakem a stěnou nádoby je nahuštěný vzduch (popřípadě dusík), který zabezpečuje správnou funkci tlakové nádoby. Vzhledem k tomu, že od výrobce je ve většině případů nádoba předhuštěna na 1,5 – 2 bary, je nutné při montáži u vodárny uzpůsobit předhuštění zapínacímu tlaku tlakového spínače. (Tlak, při kterém vodárna sepne čerpadlo.)

Údržba tlakové nádoby při provozu vodárny:

Během provozu domácí vodárny dochází, stejně jako u pneumatiky s duší, k mírnému úniku vzduchu (dusíku) z tlakové nádoby. Proto je nutné včas kontrolovat tlak předhuštěného vzduchu v nádobě. Na první pohled se únik projeví častějším spínáním čerpadla. (Na jedno sepnutí získáte méně vody.) Nedostatečné množství vzduchu (dusíku) má za příčinu zvýšené opotřebovávání čerpadla i gumového vaku, který se postupně vytahuje, až dojde k jeho poškození.

Termíny doporučené kontroly:

 • 2 – 24 litrové nádoby kontrolovat předhuštění cca 1x za 3 měsíce
 • 35 – 50 litrové nádoby kontrolovat předhuštění cca 1x za 6 měsíců
 • 80 – 100 litrové nádoby kontrolovat předhuštění cca 1x za 10 měsíců
 • 150 a více litrové nádoby kontrolovat předhuštění cca 1 x za 12 měsíců

Postup při kontrole vzduchu v tlakové nádobě:

 • Vypnout přívod elektrického proudu
 • Otevřením nejníže nainstalovaného ventilu umístěného v systému poblíž vodárny (nádoby) vypustit vodu, až na manometru umístěném na vodárně tlak klesne na nulu. (Je důležité nechat ventil otevřený po celou dobu kontroly včetně dohušťování vzduchu do nádoby.)
 • Kontrolu tlaku předhuštěného vzduchu v nádobě provádíme ve ventilku umístěném na nádobě pneuměřičem stejným, jaký se používá např. ke kontrole pneumatik automobilů. Pokud by z ventilku při uvolnění stříkala voda a to i v malém množství, je potřeba provést kontrolu vaku. Kontrolujeme, zda je dostatečně těsný, případně vytahaný nedostatečným huštěním nebo prasklý. Pak je nutné vak vyměnit za nový.
 • Když při kontrole zjistíte, že je tlak vzduchu nižší než je předepsaný pro danou vodárnu, je potřeba vzduch dohustit pomocí hustilky nebo kompresoru.

 

Výměna gumového vaku v tlakové nádobě:

 • Vypnout přívod elektrického proudu.
 • Otevřením nejníže nainstalovaného ventilu umístěného v systému vypustit vodu, až na manometru umístěném na vodárně tlak klesne na nulu.
 • Po demontáži FLEXI připojení demotujete přírubu odšroubováním šroubů v přírubě. (Při demontáži může vytéci větší množství vody, proto je potřebné s tím dopředu počítat.)
 • Po demontáži příruby je možné vak vytáhnout z nádoby. (Ve většině případů u menších nádob není vak uchycen na opačné straně nádoby. Někteří výrobci dodávají 24 litrové nádoby s vakem uchyceným pod ventilkem. Pak je nutné odmontovat ještě ventilek.) Pak lze vak vyjmout a provést kontrolu. U větších tlakových nádob jsou použité tzv. průchozí vaky. Záleží na výrobci nádoby, jakou verzi nádob a tím i vaků dodává. Některé nádoby jsou průchozí již od 60 litrů, u jiného výrobce až od 150 litrů. Na první pohled je to lze poznat, protože na nádobě je kromě ventilku ještě otvor používaný pro umístění tlakového spínače a manometru. Zde je třeba po demontáži příruby ještě odšroubovat i matici, která vak přidržuje k nádobě.
 • Po vytažení vaku je třeba vnitřní stěny nádoby vysušit a pečlivě zkontrolovat. Na stěnách se nesmí vyskytovat ostré hrany a nečistoty, které by mohly poškodit nový vak. Pokud je vnitřní povrch nádoby již zkorodovaný do takové míry, že došlo k zeslabení stěny, je nutné nádobu vyměnit kompletně za novou.
 • Nový vak vložíte do tlakové nádoby. Pokud je uchycený i proti otvoru s přírubou, nejdříve opět přišroubujte pomocí matice a po té srovnáte manžetu vaku v otvoru a přírubu rovnoměrně přišroubujete.
 • Ventilkem pro huštění vzduchu dohustíte tlak na hodnotu o 10% nižší, než je zapínací tlak vodárny. (Je-li u vodárny např. tlakový spínač 2 – 3,5 barů, předhustíte nádobu o 0,2 baru méně na 1,8 baru.)
 • Kontrolu tlaku nádoby vzduchu provádějte pneuměřičem např. na kontrolu pneumatik automobilů. (Manometr umístěný na vodárně ukazuje pouze tlak vody ve vodárně, ne předhuštěný tlak vzduchu v nádobě.)
 • Předhuštěný tlak v nádobě zkontrolujte ještě po cca 2 hodinách. Pokud se tlak nesnížil, můžete tlakovou nádobu zapojit do systému a vodárnu uvést do provozu.

 

POZOR!

Při nákupu nového gumového vaku je potřebné znát výrobce, typ a velikost tlakové nádoby. Ve většině případů vaky od různých výrobců nejsou zaměnitelné. (Především různá velikost příruby a na to navazující velikost manžety, která zároveň tvoří těsnění.)
Jakmile zjistíte vodu unikající z vaku do tlakové nádoby, proveďte výměnu vaku co nejdříve. Vnitřní stěny nádoby nejsou proti korozi upravené, a proto dochází k poměrně rychlému poškození stěn.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Copyright © 2020 Signa Pumpy, spol. s r. o., Developed by Ing. Petr Švec     Valid XHTML 1.0 + CSS